Urodzinowa galeria zdjęć

Tadeusz Tabencki urodził się 1 stycznia 1910 roku we Lwowie - czyli dokładnie 111 lat temu. Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj okrągłe 111 urodziny. Kto wie, być może kolekcja miałaby jakieś godne miejsce i moglibyśmy ją podziwiać? Ciekawe, czy korzystałby z Internetu? Można na ten temat dużo gdybać. Niestety nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu. W tą symboliczną rocznicę wpadliśmy jednak na pomysł, żeby pokazać Wam trochę niepublikowanych zdjęć z lat jego młodości. Zdjęcia pochodzą w większości z lat trzydziestych i lat czterdziestych ubiegłego wieku. Nie wiemy zbyt wiele o miejscach ich wykonania oraz o osobach na nich uwiecznionych, dlatego na ten temat niestety nic nie opowiemy. Zapraszamy do oglądania.

Zamyślony Tadeusz Tabencki spogląda gdzieś w dal. Modna i charakterystyczna dla lat trzydziestych fryzura była obowiązkowa. Ciekawe, o czym wtedy myślał?

Bardzo młode lata. Tadeusza widzimy w środkowym rzędzie, po prawej stronie w koszulce z napisem "PPW". Ciekawe, co oznaczał ten skrót?

Ekipa rowerowa. Rodzina, znajomi, a może zupełnie inne osoby? Tabencki widoczny w dolnym rzędzie, praktycznie na samym środku.

Przenosimy się do Krakowa. Trzech młodych chłopaków, aparat fotograficzny i beztroska młodość. Ciekawe, kim były osoby ze zdjęć... Ciekawe, czy Tadeusz utrzymywał z nimi kontakt jeszcze przez długie lata? A może II Wojna Światowa przerwała ich znajomość? Tego niestety nie wiemy.

Jedno jest pewne - panowie bardzo dobrze się razem bawili!

Wszystkie osoby które znały kiedyś Tadeusza Tabenckiego opowiadały nam, że był bardzo niskim człowiekiem. Dopiero na tej fotografii widać, jak bardzo!

Jeżeli człowiek stojący po prawej stronie trzyma w rękach kamerę - to my koniecznie chcemy zobaczyć ten film!

Czy ktoś z Was rozpoznaje może zabudowania w tle? Nadal wydaje nam się, że zdjęcia robiono w Krakowie, gdzie przecież przez wiele lat urzędował Tadeusz Tabencki.

Naprawdę gustowny kapelusz. Aczkolwiek w tamtych czasach raczej nie wyróżniał się zbytnio na ulicy.

Ciekawe, co ich tak rozbawiło. Pewnie Tadeusz powiedział: "Chłopaki, a taką minę robię przy wyprzedzaniu innych automobili!"

Kolejna "sesja" modowa. Tym razem prezentacja nowego garnituru pośród urokliwych pól Małopolski.

Kawiarnia? Restauracja? A może jakieś zupełnie inne miejsce?

Tutaj przynajmniej znamy datę i lokalizację. Na odwrocie zdjęcia widniał wyblakły napis "Morskie Oko, 1931". Tadeusz Tabencki miał wtedy 21 lat.

Czyżby Dziki Zachód? Po prawej stronie wyraźnie daje się zauważyć osoba z sombrero na głowie... A może to abażur?

Nieważne. Od prawej strony - Tadeusz Tabencki, jego przyszła żona Irena Michalska oraz jak dotąd niezidentyfikowana kobieta.

"Tadeusz, uśmiechnij się do zdjęcia!"

Tutaj uśmiech wyszedł zdecydowanie lepiej. Ciekawe, co tak rozbawiło Panią Irenę. Czyżby Tadeusz był kawalarzem i opowiedział właśnie znakomity dowcip o tematyce motoryzacyjnej?

Bardzo nas ciekawi, gdzie wykonano to zdjęcie. Pomożecie?

Mały odpoczynek na wzgórzu.

Tadeusz Tabencki i jego rodzina musieli lubić zwierzęta. Na bardzo wielu zdjęciach pojawiały się psy i koty, ale psu ze zdjęcia poświęcono naprawdę dużo uwagi. Miał nawet osobną sesję fotograficzną. Jako że zawsze pieczołowicie opisujemy wszystkie posiadane fotografie, dostał od nas robocze imię "Tabek"...

Tadeusz Tabencki drugi od prawej, jego żona Irena - pierwsza od lewej strony.

Wygląda trochę jak kolejne zdjęcie rodzinne. Tadeusz pierwszy od prawej.

Czyżby jeszcze jedno zdjęcie rodzinne? Patrząc na Tadeusza wydaje nam się, że to jest najświeższe - widać, że nie ma już dwudziestu lat.

Od lewej - Irena Tabencka, Tadeusz oraz... Wacław, najmłodszy wówczas członek rodziny Państwa Tabenckich. Ładny miał rower...

"Wacław, obiecaj, że będziesz dbał kiedyś o moje auta!"

To już wszystko na dziś. Wszystkiego najlepszego, Tadeuszu - szkoda, że nie udało Ci się zrealizować Twojego największego marzenia.

Tekst: Bartłomiej Ślusarek/Marcin Zachariasz

Zdjęcia: Archiwum prywatne autorów strony